Kurumsal

Izmirin en eski tamircisi ve yikamacisi olan recep ustanın tarihe ve sanata olan tecrubeliligi  35 yıldır halı tamirciliği yapan  zamanla yıpranan halıların ömrünün uzamasını sağlıyor.

Recep usta , her gün eline aldığı iğne ile h alıların kilimlerin saçaklarını yeniliyor, delik olan ve yırtılan yeri iple ilmek ilmek onarıyor. Usta ellerde yeniden hayat bulan halı ve kilimlerin tamiratı aylarca sürebiliyor. 

Zarafetiyle göz kamaştıran eskimiş Hereke halıları recep ustanın maharetli ellerinde yeniden şekilleniyor.

Türkiye’nin dünyaca ünlü Hereke halıları santimetrekaresinde 100 düğümün bulunmasıyla dikkat çekiyor.

Yıllardan beri halı tamirciliği yapan recep usta  şöyle konuştu: “On yaşından beri halı tamiri yapıyorum.

Okulu bitirir bitirmez bu işe başladım. Saçakları bozulan, yırtılan ve bozulan halıları tamir ederek kullanılır hale getirmeye çalışıyoruz.

Hereke halısı Türkiye’nin dünya çapında bilinen bir halısı. Hereke halısı birçok evi süsler. Kaliteli malzemesi ve işçiliği ile dünyanın kabul ettiği bir halıdır.

Şu an ülkemizde pek dokunmuyor. Atölyeler kapandığı için Çin ve Hindistan’dan geliyor. Hereke halısının saçakları genelde beyaz olduğu için ev hanımları çamaşır suyu ile saçaklarını çürütüyor.

Yapmış olduğumuz saçakların otuz sene kadar ömrü var. Biz burada yıprananları tamir ediyoruz.

Kültür Bakanlığı destek verirse Hereke halısı tekrar canlanabilir. Bunu yapacak birçok insan var. İnsanlar için iş imkanı doğmuş olur. Ayrıca kaybolan kültürümüzü tekrar kazanabilir ve dünyaya pazarlayabiliriz.

Şu an evinde yerli dokuma halısı olanlar kıymetini bilsin. Dokunan halılar artık yurt dışından geliyor. Bizim en kötü halımız bile onlarınkinden daha iyidir.”  hereke halisini örnek veriyorum tüm el dokuma ve kilimlerin tamirini orjinali ile onarılmasını isterseniz önce bize uğrayın